AUTOR / about me

ENGLISH

I was born in 1981 in the South-East Moravia and since my childhood my parents tought me (during our rambles through the bottomland woods) how to love the nature and everything living. I live in the region where are lots of various bodies of water, wetlands and sand quaries and I always wanted to look into the mysterious world which is hidden under the water surface.

I fulfilled my wish quite recently, in summer 2006, when my friend (a fisherman and diver) took me to snorkel among our water giants – sheatfish. I fell in love with the freshwater world at that moment and started to be interested in diving equipment and possibilities.

From the beginning It was something like an “innocent paddling“ with basic ABC equipment, whose purpose was to find out something about the fish behaviour and discovering the best places for fishing (it used to be my great hobby that times). During the time the amount of my underwater adventures oversized my walking to the water with a fishing rod. I bought a small watertight case for my compact camera and I started recording my view of the underwater world for the first time. Diving and photographing in the freshwater really impressed me. 

During the time my small compact started to be insufficient for me and I decided to invest and I bought a three-lens reflect camera, underwater case and a flash. I finished a diving course and completed my diving equipment to realise my underwater photographic dreams. I attend some photo-diving festivals where it is possible to compare and discuss the photos with a lot of similarly “crazy“ people and friends. One of the festivals I attended was UV FOTO Brno where I met my friend, photographer Viktor Vrbovský, with whom I have been planing our trips to underwater adventures.

And so the fresh-underwater photographing became my great life passion and challenge, both in its difficulty and its peculiar and unique magic.

ČESKY

Vítejte na stránkách věnovaným sladkovodním světům. Jmenuji se Rostislav Štefánek narodil jsem se v roce 1981 na jihovýchodní Moravě, a již od mládí u mě rodiče při toulkách po lužních lesích a jezerech pěstovali kladný vztah k přírodě a všemu živému. Bydlím v kraji, kde je velké množství vodních ploch potažmo mokřadů, pískoven a říček. Vždy mě lákalo podívat se do tajuplných světů ukrytých pod vodní hladinou.

Toto přání jsem si splnil až poměrně nedávno někdy v létě roku 2006, kdy mě po domluvě můj kamarád rybář a potápěč vzal na „šnorchlovačku“ mezi naše vodní obry – sumce velké. Sladkovodní svět se stal v tu chvíli mou srdeční záležitostí a začal jsem se vážně zajímat o potápěčské vybavení a možnosti. Zpočátku to bylo takové „nevinné plácání“ se základní ABC výstrojí, jehož záměrem bylo zjistit, jak se pod vodou ryby chovají a kde by mohla být ta nejlepší místa k rybolovu, který jsem v té době docela intenzivně provozoval.

Postupem času počet podvodních dobrodružství převýšil docházky k vodě s pruty, přibylo malé plastové vodotěsné pouzdro na můj kompaktní fotoaparát, a tak jsem začal poprvé zaznamenávat můj pohled na podvodní svět. Potápění a fotografování ve sladké vodě mě doslova nadchlo. Postupem času mě můj malý kompakt přestal stačit a já se rozhodl zainvestovat a pořídil si zrcadlovku se třemi objektivy, podvodním pouzdrem a bleskem. Rovněž jsem absolvoval potápěčský kurz a doplnil potápěčskou výbavu tak, abych mohl realizovat své podvodní fotografické sny. Součástí toho všeho jsou také návštěvy potápěčsko-fotografických festivalů, kde člověk může porovnávat a diskutovat o snímcích s celou řadou podobně „bláznivých“ lidí a kamarádů. Jedním z prvních festivalů, kterého jsem se zúčastnil, byl UW FOTO Brno, kde jsem se také seznámil s kamarádem fotografem Viktorem Vrbovským, se kterým doteď plánujeme naše výpravy za podvodním dobrodružstvím.

A tak se stalo sladko-podvodní fotografování mojí velkou životní vášní a výzvou, jak ve svojí poměrně velké náročnosti, tak ve svém osobitém a jedinečném kouzlu.

Technické vybavení:

fotoaparát: Sony A7III, Canon EOS 550D

objektivy: Samyang AF 14mm f2.8, Tamron Di III RXD 28-75mm f2.8 , Canon fisheye 15mm f2.8 ,Canon 60mm f2.8, Tamron 17–50mm f2.8

podvodní pouzdro: Ikelite

blesky: Inon Z 240 a Sea & Sea YS-250, video světlo UML 2000

V galeriích můžete nalézt výběr fotografií z mého archivu. Další mé fotografie a aktivity můžete vidět na mém facebookovém profilu: https://www.facebook.com/Rostislav-%C5%A0tef%C3%A1nek-Fotograf-1428137604101198/?ref=settings V rubrice Novinky (po rozkliknutí Read the post) můžete psát Vaše komentáře k aktuálním tématům nebo reakce a připomínky k tomuto webu. Budu rád za jakýkoliv Váš komentář.

V případě zájmu o vybrané fotografie mě prosím neváhejte kontaktovat, podmínky použití a další detaily následně dohodneme. Na webu jsou fotografie prezentovány pouze v náhledové kvalitě, naprosto nevhodné k jakémukoliv jinému využití. Navíc prosím o respektování autorských práv (viz závěrečná formulka)

V odkazech si můžete přečíst interview pro idnes.cz http://hobby.idnes.cz/fotografovani-pod-vodou-08c-/rybareni.aspx?c=A140207_142848_rybareni_mce

Interview pro Českou televizi – Život pod hladinou našich rybníků http://www.ceskatelevize.cz/porady/10441287766-studio-6-vikend/214411010120216/video/

AWARDS/OCENĚNÍ

2019 FOPO – Fotografie pomezí, Hlavní cena, kategorie Příroda a krajina  – 1. místo

2018 CZECH NATURE PHOTO – absolutní vítěz a 1. místo v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)

2017 FOPO – Fotografie pomezí, kategorie Příroda a krajina  – 1. místo

2017 BRNĚNSKÁ ŽÁBA – soutěž podvodních fotografů, sladká voda  1. místo

2017 CZECH NATURE PHOTO – 1. místo v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)

2016 BRNĚNSKÁ ŽÁBA – soutěž podvodních fotografů, sladká voda  1. místo

2016 JESENSKÝ RAK – soutěž podvodních fotografů  Grand prix

2015 FOTOSOUTĚŽ ČASOPISU NAŠE PŘÍRODA – 3. místo v kategorii Volně žijící zvířata

2015 PŘÍBĚH ČESKÉ PŘÍRODY – 1. místo v kategorii Příroda v akci a Cena veřejnosti

2015 TSTTT Uherské Hradiště – 2. místo v kategorii Chráněné prvky naší přírody

2014 UW FOTOGRAFIE BRNO – 1. místo v kategorii profesionál – sladká voda

2012 UW FOTOGRAFIE BRNO – 1. místo v kategorii profesionál – sladká voda

2012 BRNĚNSKÁ ŽÁBA – 2. místo – sladká voda

2012 SCUBACAM FESTIVAL – cena poroty v kategorii sladká voda

2011 TSTTT Uherské Hradiště – Hlavní cena soutěže a 1. místo v kategorii Chráněné prvky naší přírody

2011 UW FOTOGRAFIE BRNO – 1. místo v kategorii profesionál – sladká voda

2010 UW FOTOGRAFIE BRNO – Grand prix a 2. místo v kategorii – sladká voda

Všechny fotografie prezentované na stránkách www.zezivotaryb.cz jsou vlastnictvím Rostislava Štefánka. Stahování, kopírování nebo jakákoliv jiná manipulace vedoucí ke komerčnímu využití těchto materiálů je přípustná pouze se souhlasem autora. PS: nebojte se mi napsat 🙂

The copyrights of all content, particularly of all images, on the website at http://www.zezivotaryb.cz are exclusively owned by Rostislav Štefánek. The pictures or other contents or parts thereof must not be downloaded, copied, distributed, published, stored or otherwise used without Rostislav Štefánek’s explicit permission.

Uložit

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *